Úprava velikosti fotografie.

Tak byla přidána možnost vkládat fotografie do návštěvní knihy. Teď již může každý z vás vložit vlastnoručně udělanou fotografii. Fotografie (či obrázek) musí mít příponu jpg, jpeg, nebo gif. Pokud se v tomto neorientujete, tak se tím trápit nemusíte, protože je na 98% jisté, že toto vaše fotka splňuje (jestli jí tedy máte v počítači). A jelikož prostor pro tyto webové stránky není neomezeně nafukovací, dal jsem ještě jednu podmínku a tou je, že fotka nemůže mít větší velikost než 60 KB. Pokud by měla, tak to prostě nepůjde poslat i když by jste se jí do návštěvní knihy snažili nabouchat kladivem. U méně technicky zdatných jedinců tu může nastat problém, že nebude vědět jak svoji fotku z digitálního fotoaparátu, či mobilního telefonu zmenšit na požadovanou velikost. Pokud by vás zajímalo jak na to, tak čtěte dále, protože ve zkratce se pokusím napsat postup.
Co potřebujete:

Potřebujete prográmek, co by uměl v základu upravovat fotografie, nebyl složitý, nejlépe byl v českém jazyce a hlavně zdarma. Vybral jsem pro vás program, který se jmenuje IrfanView a můžete si ho stáhnout tady (má asi jen něco přes 800Kb). Jelikož je tento program v anglickém jazyce stáhněte si tady ještě češtinu do programu. Nejdříve si nainstalujte anglickou verzi a pak si nainstalujte přidání té češtiny.

Spusťte program a otevřete si požadovanou fotografii.

Pro informaci o velikosti a vlastnosti fotografie zmáčkněte na klávesnici písmeno "i" (informace o obrázku).

Zde najdete pod "Velikost na disku" vlastní velikost fotografie, která nesmí, jak již bylo řečeno být větší jak 60KB.
Pokud je, tak ji zmenšíme:

Zmáčkněte na klávesnici "Ctrl + r" (změnit velikost/rozlišení) a otevře se vám okno, kde můžete měnit velikost a rozlišení obrázku. Protože však neznám původní velikost vaší fotografie, tak jen čistě obecně.
Klikněte na "Nastav novou velikost procentuelně" a zde zmenšete. U fotky ze  4 MPixels dig. fotoaparátu jsem to zmenšil na 20% a je to si myslím tak optimální. Takže pokud je fotka z 2 MPixelového foťáku tak to zmenšete na 40 % atd...prostě si vyzkoušejte jak to bude vypadat. No a poslední krok je uložení zmenšené (nebo jinak upravené) fotografie na váš disk. Zmáčkněte na vaší klávesnici tlačítko "S" (uložit jako). Otevře se vám okno a napravo v "možnosti uložení" nastavte "kvalitu při uložení" tak na max. 50%. Do "název souboru" dejte nový název, třeba "moje hlava.jpg" (hlavně si nepřepište originální fotku). No a dejte uložit a je to vše.

S programem IrfanWiev se dá s fotografiemi dělat spoustu dalších - méně, či více užitečných věcí, ale to si jistě sami "ošaháte".

Mnoho radostí vám přeje P.P.