Navigace
Tak zde může být všechno možné i nemožné.

Ostatní

Koloběžka je u nás věcí nedoceněnou. Rozhodl jsem se, že pořídím Vratíkovi kolobrndu. Prošel jsem u nás dva sportovní obchody, ale ani v jednom mě žádná nezaujala a hlavně dotyčné koloběžky nesplnily základní můj požadavek, aby měla sedátko a aby ji Vratík mohl používat mnoho let. Tak jsem se mrknul na internet a tu správnou koloběžku jsem našel. Koloběžky jsou vhodné i pro dospělé, kteří mají rádi pohyb. Odkaz na výrobce je zde. Také zajímavý článek o koloběžkování je zde.

kolobrnda

První pestrobarevný ozvučený film Klubu Duha, který vznikl u příležitosti svatební veselice Vendulky a Arnošta Wurmových. 
Záběry byly natočeny mnoha kameramany v Ostrově u Tisé a okolí v sobotu 10. 6. 2006. 
Sebrané záběry pak nakonec sestříhal a smíchal s hudbou skupiny Clarinet Socciety na přelomu let 2006 a 2007 Miroslav Oros.
Slavnostní premiéru měl film v lednu 2007 v Malém Boru u Stvolínek.
Film měl být původně distribuován všem svatebčanům na DVD začátkem roku 2007. Distributor M.D. však v té době s jedinou kopií DVD emigroval do Spojeného Království. 

Film byl znovu zrekonstruován na začátku roku 2009, kdy se dočkal své obnovené premiéry na internetových stránkách zevzduchu.cz a vimeo.com.

Film k vidění je zde.

Arnost


Dostal se mi teprve nyní do rukou dokumentární snímek "Pravdivá zpráva o Davidovi Postlovi", ač byl natočen před více jak  třemi lety.

Takto o něm píše jeden z autorů Miroslav Oros ( www.zevzduchu.cz ) - "Tento původní film z dílny autorské dvojice Oros - Valášek vznikal původně jako dárek ke 30. narozeninám Davida Postla. Nemoc jednoho z autorů však zhatila premiéru, která se proto uskutečnila až o rok později v lednu 2007 v Malém Boru u Stvolínek na Českolipsku.

Ve filmu vystupuje spousta známých i neznámých postav blízkých i vzdálených Davidovi Postlovi, ty o něm v rozhovorech odhalují mnoho informací, které by nebýt tohoto filmu zůstaly navždy skryty pod rouškou tajemství.
Zajímavostí je, že ačkoliv je celý o něm, David Postl ve filmu vůbec nevystupuje.

Film trvá téměř hodinu. Autoři si s délkou na hranici únosnosti poradili velice vtipně. Vhodně umístěnými originálními osvěžujícími přestávkami film sice ještě o něco protáhli, ale divák má možnost během filmu si odskočit, protáhnout se, uvařit si kávu, doběhnout na nákup a podobně."

Zde je film.

dokument


Nyní tu mám skvost pro všechny milovníky dobových fotografií z Tisé, Libouchce, Petrovic, Jílové, Nakléřova, Rájce, Ostrova, Krásného lesa, Pannenské. Jedná se o fotografie z doby před odsunem Němců. 

Jsou zde i podrobné mapy a jiné zajímavosti. Na mapách stačí kliknout na objekty a otevře se fotografie. Stačí tyto precizně udělané stránky pořádně prozkoumat. Stránky jsou jen v němčině, ale orientace v nich je jednoduchá. Doufám, že tímto odkazem někoho potěším.

Zde je odkaz.

V Tise

Knížky o Kájovi Maříkovi ve formátu PDF (všechny knihy, kromě Pumerančů, jsou naskenované z předválečných vydání). Zde je odkaz. Na těchto stránkách se dozvíme i více o autorce a jejích románech.

Marik

Geocaching a iPhone? Více zde.

GPS

 

Life - legendární americký časopis zveřejnil na serveru Google všechny fotografie otištěné v historii magazínu. Miliony fotek byly naskenovány a zpřístupněny na internetu. Během následujících měsíců bude zpřístupněno celkem na deset milionů snímků. Na serveru Google je možné prohlížet snímky od 80. let devatenáctého století až do současnosti.

Life

 

 V minulosti panovaly obavy z nežádoucích účinků glutamanu sodného na lidský organismus. Bylo administrativně omezováno jeho používání ve veřejném stravování i při výrobě hotových potravin. Byl zakázán v potravinách určených pro děti do tří let. V posledních letech se změkčují původně přísná pravidla jeho použití a glutaman sodný je široce používán jak v surovinách, tak v hotových pokrmech.

Byly popsány projevy častějšího užívání: zejména může vyvolat zvracení, zadržování vody v těle, ztuhlé svaly, bušení srdce, závratě, bolesti hlavy a studený pot, zejména u citlivějších osob. Protože se vyskytovaly zejména při požití čínských jídel, dostaly v USA označení syndrom čínské restaurace (angl. CRS, Chinese Restaurant Syndrome). Tyto příznaky popsal v roce 1968 v časopise New England Journal of Medicine Robert Ho Man Kwok a podle něho jsou nazývány také Kwokova nemoc. Někteří oponenti užívání glutamátu v kulinářství varovali na možnou souvislost s diabetes či s Alzheimerovou nemocí.

Rozsáhlá studie, uskutečněná pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) a Světové organizace pro zemědělství (FAO) (1987) však závažný vliv glutamátu na lidské zdraví nepotvrdila a proto ani nestanovila bezpečnou horní hranici denní dávky jeho příjmu v potravě. Bylo publikováno, že zcela bezproblémová hranice je 120 mg/kg hmotnosti člověka (mimo přirozený přísun v neupravených potravinách). Odpůrci glutamátu však argumentují, že i tyto studie byly ovlivněny lobby výrobců tohoto ochucovadla.

Vědci z univerzity v německém Kielu prováděli studii na laboratorních krysách a zjistili, že glutaman potlačuje hormony odpovědné za spalování tuků. Tím vyvolal u zvířat zvýšenou žravost a obezitu.

Další informace zde a zde.

Glutaman


iPhone od Apple zná již hodně lidí. Dosti lidí ho již i má. Já ho mám také. Využívám ho na poslech hudby přes sluchátka (do 8GB verze jsem dal 60 alb) , také přes něj chodím často na web a e-mail a jasně, že s ním i telefonuji :-)). Skvěle se ovládá. Prostě je to výborná multimediální věcička, která bude nyní mít v nové verzi i GPS navigaci.
Různé firmy pro tento "telefon" tvoří i mnoho rozličných aplikací. Jedna taková zábavná je k vidění zde.
iPhoneUžitečně stránky pro cyklisty (to já už nejsem) jsou zde.
cyklista
Podívejte se na instruktážní video o Geocachingu."Během třináctiminutového filmu získáte základy geocachingu. Zjistíte, co tato hra obnáší, jak se vlastně hraje, jaké jsou hlavní zásady a pravidla. Stačí se dívat a poslouchat."
Geocaching


Vynikající program pro fotgrafické nadšence všeho druhu (vlastnící novější počítač od Apple) je Aperture (pominu-li iPhoto). Nyní, hardwarově posilněn, mám konečně možnost přijíti tomuto prográmku k chuti. Recenze je zde a několik ukázek je tady.
Aperture

Tisícovky - Čech, Moravy, Slezska.
Víte kolik je u nás kopců vysokých tisíc a více metrů? Stránky, kde se dozvíte vše, jsou zde.
1000


Mac OS X v10.5 Leopard.
Společnost Apple oznámila, že nový operační systém Mac OS X v10.5 Leopard se začne prodávat v pátek 26. října v 18:00 v obchodech Apple. Video ukázka nového systému je zde.
osx

Geocaching. Již jsme to také zkusili. Vice se  můžete dozvěděti zde, zde, zde a zde.
Stany, které se vám sami postaví během tří vteřin vyrábí francouzská firma Quechua. Jde o velice vtipný nápad. Zabalený stan vyhodíte do vzduchu a on vám dopadne na zem již postavený.
stan
Když je natočena kdejaká hloupost, na kterou je  udělána "ohromující" reklama, tak kina jsou narvána a DVD-čka se předávají z ruky do ruky.
Toto určitě neplatí (jistě tedy v Čechách) o dokumentárním filmu "Velké Ticho".
"Celých 16 let čekal německý dokumentarista Philip Gröning na souhlas představitelů kartuziánského řádu s natáčením v klášterní komunitě v Grande Chartreuse, nejstarším klášteře tohoto řádu založeném na konci 11. století. Dalších několik let, včetně režisérova půlročního života v klášteře, zabraly přípravy, natáčení a postprodukce. Výsledkem je skutečně velký film. Nejen délkou a způsobem vzniku, ale i hloubkou ponoru do tématu. Gröningův snímek Velké ticho (Die grosse Stille) ohromil v roce 2005 benátský festival, kde byl uveden mimo soutěž. Po filmových cenách na několika festivalech (Toronto, Rotterdam, Sundance) přišlo i ocenění za nejlepší evropský dokument. A také na dokument neuvěřitelných 35 filmových kopií uváděných v Itálii, pro mimořádný zájem a vyprodané sály brzy zvýšených na 100 kopií." ...
pokračování recenze....
Ticho

Brzy bude jaro a to je ta pravá chvíle vyrazit na výlety. Mám pro Vás pár tipů z východní části Českosazského Švýcarska a Podlužicka (Tolštejnské panství). Tuto turisticky velize zajímavou a klidnou oblast mohu vřele doporučit. Není to tak daleko.
Dymnik
Jeden můj známý se zajímá o československé fotoaparáty. Jmenuje se Kostikidis Georgios - Jirka. Ano, již dlouhá léta sbírá československé fotoaparáty a vše související s výrobou této fotografické techniky. Velice ho potěší, když na internetu nalezne něco nového o těchto fotoaparátech a proto se rozhodl aktivovat webové stránky s jeho sbírkou. Bude rád, jestli se sběratelé československých fotoaparátů vyjádří kladně či záporně. No prostě je to hobby a těchto sběratelů je hodně, ale málo o sobě ví. Tak třeba tímto odkazem trošku pomohu....
Fotaky
Sháníte nějakou pěknou, kvalitní a hlavně praktickou brašnu pro svůj fotoaparát? Nejste si jisti, co vše se do vámi zakoupené brašny vejde? Přehledných stránek na toto téma je jako šafránu, ale já jsem na jedny velice pěkné narazil. Izraelská firma Kata má velice zajímavý sortiment fotobrašen. Ale hlavně velice přehledný výběr, dle typu fotoaparátu.

kata